wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Debet a kredyt – jakie są różnice i co dla nas oznaczają?

Debet i kredyt to pojęcia często używane zamiennie i przez wielu mylone. Tymczasem warto rozumieć czym się różnią te dwie formy zadłużenia. Kluczowymi różnicami są:
– czas potrzebny na dopełnienie formalności,
– wysokość dostępnych kwot,
– czas, który instytucja finansowa daje nam na zwrot pożyczonych pieniędzy,
– cel, na który warto przeznaczyć pożyczone środki.

Debet

Jest to szybki sposób na dodatkowe środki na koncie i w praktyce jest to nic innego jak możliwość wypłaty większej ilości gotówki z naszego konta niż się na nim fizycznie znajduje.
Aby bank dał nam możliwość korzystania z tej formy pożyczania pieniędzy, musimy uzyskiwać regularne dochody oraz wykazywać się pozytywną historią kredytową. Weryfikacja klienta przez bank zajmuje zazwyczaj mniej czasu niż w przypadku wnioskowania o kredyt. Oprocentowanie debetu zależy od wysokości stóp procentowych, wobec czego jest zmienne. Wysokość dostępnych środków jest ustalana indywidualnie.
Ze środków można korzystać w sposób ciągły przez cały czas obowiązywania umowy. Każda wpłata na rachunek zmniejsza wysokość naszego zadłużenia, a odsetki od pożyczonej kwoty naliczane są dziennie i mogą być naliczane nawet już od pierwszego dnia wykorzystania dodatkowych środków. Należy mieć świadomość, że najczęściej debet należy spłacić w przeciągu 30 dni. W momencie pojawienia się ujemnego salda na naszym koncie może zostać pobrana prowizja.

Kredyt

W ramach produktów kredytowych funkcjonuje kilka nieco różniących się rozwiązań. Z opcji porównywalnych z debetem należy rozważyć kartę kredytową oraz klasyczny kredyt gotówkowy.
Kredyt gotówkowy umożliwia uzyskanie kwoty, która w zależności od banku, może się wahać pomiędzy 150 a 200 tys. PLN. Spłata kredytu polega na rozłożeniu pożyczonej kwoty na oprocentowane raty. Natomiast okres spłaty może się zawierać w przedziale 1 – 8 lat, oczywiście wpływa on na wysokość raty kredytu oraz całkowitą wysokość kwoty zwróconej bankowi.
W przypadku korzystania z karty kredytowej, możemy uzyskać środki do wysokości górnego limitu przyznanego przez bank. Odsetki od pożyczonej kwoty są naliczane dopiero po przekroczeniu okresu nawet ponad 50 dni. Dokładany okres w którym możemy korzystać z dodatkowych środków bez płacenia odsetek zależy od indywidualnej oferty danego banku, okresu rozliczeniowego oraz dnia wykorzystania środków w tymże okresie.

Podsumowanie – debet a kredyt

Debet przyda się, jeżeli od czasu do czasu brakuje nam stosunkowo niewielkich kwot na dopięcie domowego budżetu (do kilku tysięcy PLN, najlepiej nie więcej niż 2000) oraz mamy pewność, że pożyczoną kwotę spłacimy w kolejnym miesiącu. Kredyt jest rozwiązaniem z którego skorzystamy, gdy potrzebujemy pieniędzy na konkretne przedsięwzięcie: zakup auta, remont mieszkania czy edukację.
Istnieje jeszcze rozwiązanie łączące cechy debetu i kredytu: limit kredytowy. Aby go uzyskać należy zawrzeć umowę kredytową, pozwala on na uzyskanie dużych kwot pieniędzy. Jednak to my decydujemy o momencie wykorzystania środków, co wykazuje podobieństwo z debetem. Jest jakby kredytem wziętym „na zapas”. Oczywiście, takie rozwiązanie generuje koszty i należy dobrze przemyśleć czy rzeczywiście potrzebujemy tej formy zabezpieczenia.