wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Audyt finansowy zarobki – czyli kim jest i ile zarabia audytor finansowy

Jeśli prowadzisz własną firmę z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego co to jest audyt finansowy, jednak jeśli nie masz pojęcia kto to jest, nie przejmuj się z chęcią Ci to wyjaśnimy.

Co to jest audyt finansowy

Choć początkowo ta nazwa brzmi dość enigmatycznie to warto wiedzieć, że w samej definicji nie ma absolutnie nic skomplikowanego. Otóż audyt finansowy jest to badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta. Biegły rewident nazywany także audytorem jest to osoba, która zajmuje się badaniem sprawozdań finansowych. Każda firma (lub przedsiębiorca) jest zmuszona raz do roku stworzyć swoje sprawozdanie finansowe. Takie sprawozdanie musi zawierać informacje na temat sytuacji finansowej na dany rok obrachunkowy. Rokiem obrachunkowym nazywa się dwanaście miesięcy, które są uwzględnione w danym sprawozdaniu finansowym, jednak najczęściej rok obrachunkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Zadaniem audytora finansowego jest zatem sprawdzenie zgodności sprawozdania finansowego z rzeczywistą sytuacją w firmie.

Jak zostać audytor finansowym?

Osoba, która ma w planach zostanie audytorem finansowym musisz wiedzieć, że potrzebne Ci będzie do tego wykształcenie wyższe. Aby wykonywać ten zawód należy przede wszystkim znać się na prawie finansowym, ekonomii oraz wszelkich tematach pokrewnych. Kierunki studiów, które będą zatem mile widziane w CV profesjonalnego audytora to oczywiście ekonomia, prawo, finanse i rachunkowość a także zarządzanie bądź księgowość. Szukając pracy na rynku jako audytor, warto jest mieć tytuł magistra, jednak w niektórych sytuacjach sam licencjat także wystarczy.

Audyt finansowy zarobki

Zarobki audytora finansowego są bardzo różne. Nie można jednoznacznie określić dokładnej sumy jaką zarobi w miesiącu audytor finansowy, kwota ta jest bowiem w dużej mierze zależna od tego w jakim województwie mieszka dany pracownik oraz czy mieszka w dużym mieście czy może na wsi lub małym miasteczku. Jednak pensja audytora finansowego jest zależna przede wszystkim od tego czy pracuje on na etacie w pewnej firmie czy sam jest sobie szefem. Jeśli audytor pracuje jako pracownik zatrudniony na etacie, jego pensja jest oczywiście ustalana przez pracodawcę więc co miesiąc jest dokładnie taka sama, jednak jeśli biegły rewident pracuje na własną rękę jego zarobki mogą się znacznie różnić. Ta różnica jest widoczna w zasadzie z miesiąca na miesiąc. Biorąc to wszystko pod uwagę można oszacować, że audytor finansowy miesięcznie może zarobić od 3.700 zł. do 5000 zł. netto.