wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Jak działa agencja pracy? Wszystko, co warto wiedzieć

Agencje pracy są obecne w Polsce już od lat. Niektóre z nich skupiają się na poszukiwaniu pracowników do zatrudnienia w kraju, natomiast inne za granicą. Najczęściej zajmują się pracą tymczasową, ale za pośrednictwem wielu z nich można znaleźć też zatrudnienie na stałe. Jak działa agencja pracy?

Znalezienie pracy możliwe jest na różne sposoby – samodzielnie, na przykład przez wertowanie ogłoszeń o pracę, ze wsparciem Urzędów Pracy, ale również przez agencje pracy, czyli firmy, które zajmują się pośrednictwem pomiędzy pracownikami a firmami, które ich poszukują.

Czym zajmują się agencje pracy?

Agencje pracy obsługują zarówno osoby poszukujące zatrudnienia, jak również pracodawców, którzy chcą znaleźć pracowników – tych tymczasowych oraz stałych. Dla każdej ze stron skorzystanie z pomocy agencji ma wiele zalet.

Agencje prowadzą poniższe czynności:
– rekrutacja – wyszukiwanie odpowiednich pracowników
– legalne zatrudnianie pracowników na różnych umowach
– sporządzanie dokumentów zatrudnienia
– odprowadzanie składek za pracowników
– przekazanie pracownika pracodawcy
– organizacja warunków pracy, na przykład zakwaterowania, przewozów
– pomoc dla pracowników

Jak wygląda korzystanie z usług agencji pracy?

Agencja pracy może pomóc zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy, dlatego zakres świadczonych dla nich usług różni się od siebie. Jak działa agencja pracy z punktu widzenia pracownika, a jak pracodawcy?

Dla pracownika: agencja prezentuje dostępne oferty pracy i pomaga w znalezieniu tej odpowiedniej, zajmuje się także formalnościami oraz pomaga w sprawach organizacyjnych, które związane są z podjęciem zatrudnienia.

Dla pracodawcy: pracownicy agencji ustalają profil kandydata na dane stanowisko i poszukują pracowników dla pracodawcy, następnie przeprowadzają procesy rekrutacji, realizują formalności i przekazują pracownika do zakładu pracy. W tym przypadku pracodawca nie musi zatrudniać pracownika bezpośrednio – robi to agencja pracy, co jest dodatkowym atutem.

Jakie prowizje pobierają agencje pracy za swoje usługi?

Za swoje usługi agencje pracy pobierają określoną sumę. Jest ona wyznaczana indywidualnie, ale zwykle wynosi od około 5 proc. do nawet 20 proc. stawki pracownika. Cena ta pokrywa czynności związane z rekrutacją i organizacją pracy. Warto więc pamiętać o tym, gdy korzysta się z usług agencji pracy.

Aby mieć pewność, że praca przez agencję będzie legalna, a współpraca z nią nie będzie powodowała ryzyka, warto sprawdzić, czy agencja działa zgodnie z literą prawa. Powinna ona znajdować się w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia, a także powinna posiadać pozytywne opinie od swoich klientów – można wyszukać je online.