wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Jak korzystnie finansować autobus w firmie przewozowej
Biznes

Jak korzystnie finansować autobus w firmie przewozowej?

Aby firma transportowa mogła sprawnie świadczyć swoje usługi, musi posiadać flotę nowoczesnych autobusów. Nie są to jednak pojazdy tanie. Dlatego nie każdego przewoźnika stać na to, aby zakup nowego autobusu sfinansować z własnych środków finansowych. Na szczęście są inne rozwiązania. Nowe autobusy pozyskać można w ramach wynajmu długoterminowego bądź w ramach leasingu operacyjnego. Czym charakteryzują się te formy finansowania?

Wynajem długoterminowy autobusów

Jak wspomniano, rynek oferuje różne formy finansowania nowych autobusów, z których skorzystać mogą firmy transportowe. Jedną z takich możliwości jest wynajem długoterminowy. Co ważne, na takie rozwiązanie decyduje się coraz większa liczba przewoźników. Wynika to z kilku konkretnych powodów. Po pierwsze, w ramach umowy przedsiębiorca opłaca jedną, miesięczną ratę. Istotny jest tu fakt, że jest to rata stała. Innymi słowy, jej wysokość nie zmienia się w trakcie trwania umowy. Dzięki temu przedsiębiorca może długofalowo planować swoje wydatki. Nie bez znaczenia jest tu również to, że koszty związane z wynajmem zaliczyć można jako koszty uzyskania przychodu. Jest to zatem także korzystne rozwiązanie z punktu widzenia podatkowego. Wynajem długoterminowy to także rozwiązanie, które w żaden sposób nie ogranicza zdolności inwestycyjnych przedsiębiorcy. Na koniec dodać tu jeszcze warto, że firma przewozowa liczyć może na kompleksową obsługę w likwidacji szkód komunikacyjnych. Taką możliwość oferuje choćby MAN FS.

Leasing operacyjny

Nowe autobusy firma przewozowa może pozyskać także w ramach leasingu operacyjnego. Przedsiębiorcy korzystają z tej metody finansowania głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, dzięki leasingowi autobusów nie ma konieczności ich zakupu za własne środki finansowe od razu. Po drugie, leasing autobusu umożliwia wykup pojazdu po zakończeniu umowy w bardzo atrakcyjnej cenie. Wszystko to sprawia, że leasing operacyjny cieszy się dużym zainteresowaniem wśród firm przewozowych. Dodać tu jeszcze warto, że leasing zwykle wiąże się z niewysokimi ratami miesięcznymi. Taka forma finansowania nie stanowi zatem dla przedsiębiorstwa dużego obciążenia finansowego. Niemała popularność leasingu operacyjnego wynika także z tego, że jego uzyskanie nie jest trudne. Wszystkie formalności są tu ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki temu leasing często jest dużo łatwiej uzyskać niż kredyt bankowy. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o możliwościach związanych z zakończeniem umowy leasingu. W takim przypadku przedsiębiorca może zwrócić autobus bądź wykupić pojazd w bardzo korzystnej cenie.

Dodatkowe możliwości

Decydując się na leasing bądź wynajem autobusów, liczyć można na dodatkowe możliwości o których przeczytasz na: https://manfs.pl/finansowanie/autobusy/nowe.html. Mowa tu choćby o opiece serwisowej pojazdów. Wszystkie przeglądy wykonywane są zgodnie z harmonogramem zalecanym przez producenta. Dzięki temu firma przewozowa może mieć pewność, że użytkowane przez nią autobusy są w pełni sprawne i spełniają wszystkie normy oraz wymagania. Ma to wpływ zarówno na bezpieczeństwo firmy, jak i pasażerów.