wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Inwestycje

W co inwestować małe sumy pieniędzy?

Inwestowanie zwykle kojarzy się z dużymi pieniędzmi. Nie oznacza to jednak, że posiadając mniejsze środki finansowe nie można ich inwestować. Wręcz przeciwnie. Można, a takich możliwości jest dość sporo.

Konta oszczędnościowe i lokaty dynamiczne

Jedną z form inwestowania małych sum pieniędzy są konta oszczędnościowe i lokaty dynamiczne. Jest to jeden z najprostszych i najwygodniejszych sposobów na inwestycję niedużych pieniędzy. Wystarczy małe środki co miesiąc przelewać na rachunek oszczędnościowy, a te same będą rosły. Po pewnym czasie cieszyć będzie można się już z dużo większej kwoty pieniędzy. Podobnie jest w przypadku lokat. Wystarczy porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.

Inwestowanie w obligacje

Odpowiadając na pytanie w co inwestować małe sumy pieniędzy nie można pominąć obligacji. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Najbezpieczniej jest inwestować w obligacje państwowe. Inwestowanie w obligacje polega na ich skupowaniu co jakiś czas, np. co miesiąc, za małe sumy pieniędzy. Oczywiście jeśli chce się nieco bardziej zaryzykować to skupować można inwestycje korporacyjne. To większe ryzyko w porównaniu z obligacjami państwowymi, ale liczyć można na większy zysk.

Fundusze inwestycyjne

Kolejnym sposobem na inwestycje małych sum są fundusze inwestycyjne. Mowa tu o regularnym skupowaniu jednostek funduszy inwestycyjnych. Nie jest to trudne tym bardziej, że wiele banków oferuje ich kupno po prostu online. Największą zaletą tej formy inwestycji jest duża różnorodność funduszy. Oznacza to możliwość budowania rozbudowanego portfela jednostek funduszy co zmniejsza ryzyko. Wśród funduszy inwestycyjnych wyróżnić można także te indeksowane. Polegają one na inwestycję w cały indeks.

Pożyczki społecznościowe

W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się pożyczki społecznościowe. Jest to dość nietypowy sposób inwestycji, ale dający możliwość osiągnięcia zysków posiadając małe sumy pieniędzy. Inwestycja ta polega na udzielaniu pożyczek osobom fizycznym za pośrednictwem specjalnych serwisów internetowych. Pożyczka jest oczywiście oprocentowana, a oprocentowanie to stanowi zwrot z inwestycji i zarobek. Niestety taka forma inwestycji, choć jak każda inna, łączy się z ryzykiem. Zawsze bowiem można spotkać się z sytuacją, w której pożyczkobiorca nie zwróci pożyczki i trzeba będzie swoje należności windykować.

Jak zatem widać, sposobów na inwestowanie małych sum jest dość sporo. Z pewnością każdy znajdzie dla siebie taką formę, która najlepiej będzie odpowiadać jego potrzebom.