wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

długi
Finanse

Jak wyjść z długów? Ustal priorytety

Ustalenie priorytetów dla swoich długów może pomóc Ci poczuć większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Można zacząć od sporządzenia budżetu, w którym przeanalizuje się swoje wydatki i oceni, jaką kwotę ma się do dyspozycji na spłatę każdego miesiąca. Jeśli jest to możliwe, należy sprawdzić, w jakich obszarach można dokonać cięć, aby uwolnić więcej pieniędzy.

Gdy już wiadomo, jaką kwotę ma się do dyspozycji na spłatę, można opracować plan przy użyciu jednej z poniższych metod.

Jeśli kwota, którą dysponujesz, nie jest wystarczająca, aby spełnić warunki spłaty, być może uda Ci się zawrzeć porozumienia z dostawcami usług kredytowych, aby uczynić sprawy bardziej wykonalnymi. Pamiętaj, że jeśli Twoje długi wydają się zbyt duże, zawsze możesz zwrócić się o pomoc do banku lub służb państwowych, co więcej, na https://pozyczkolog.pl/również znajdziesz pomocne informacje dotyczące zadłużenia.

Najpierw spłać najmniejszy dług

Chociaż może to nie być najbardziej opłacalna metoda, niektórzy ludzie wolą najpierw spłacić najmniejszy dług, aby zmniejszyć liczbę długów, o których muszą myśleć. Jeśli czujesz, że to może Ci odpowiadać, wypisz wszystkie swoje długi z najmniejszym długiem na górze i największym długiem na dole. Priorytetowo traktuj spłatę długu na górze, z czasem pracując w dół listy. Ponownie, nadal będziesz musiał spełnić minimalne spłaty na wszystkich swoich długach.

Konsolidacja długów

Jeśli żonglowanie wieloma długami jest dla Ciebie zbyt stresujące, pożyczka konsolidacyjna może być sposobem na uproszczenie spłat i powrót na właściwe tory. Pożyczka konsolidacyjna łączy długi, dając Ci:

  • jedną stopę procentową
  • powtarzające się spłaty
  • jasny okres kredytowania

Może to sprawić, że zarządzanie długami będzie mniej stresujące. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, czy będzie to oznaczało konieczność spłacania większej ilości rat miesięcznie i przez cały okres trwania pożyczki.

Kwota pożyczki, okres kredytowania i stopa procentowa określą, ile odsetek będziesz musiał zapłacić w czasie – możesz użyć naszego kalkulatora, aby oszacować, ile to może wynieść.

Kolejne kroki

Jak można przeczytać na https://pozyczkolog.pl/ – Niezależnie od wybranej metody, staraj się spłacać co miesiąc jak najwięcej, aby zmniejszyć kwotę naliczanych odsetek. Zazwyczaj na karcie kredytowej można spłacić każdą kwotę powyżej spłaty minimalnej, ale w przypadku pożyczki mogą być pewne warunki. Sprawdź, czy nie zostaniesz obciążony opłatami za wcześniejsze spłaty lub nadpłaty.

Zwiększ kwoty spłat

Jeśli masz kartę kredytową, dobrze jest wyjść poza minimalną spłatę i spłacać tyle, ile możesz każdego miesiąca. Najlepiej całe saldo, jeśli jesteś w stanie. Jeśli masz pożyczkę osobistą, być może uda Ci się wynegocjować z pożyczkodawcą zwiększenie kwoty spłaty. Przyjrzyj się swojemu budżetowi i sprawdź, ile masz do stracenia, nawet jeśli jest to tylko dodatkowe 50 złotych. Następnie sprawdź, czy możesz zwiększyć kwotę, którą spłacasz w następnym miesiącu. Możesz rozważyć ustalenie priorytetów dla długów, które są wyżej oprocentowane i spłacić je w pierwszej kolejności. Zwiększenie spłat o 50 złotych miesięcznie może z czasem zrobić dużą różnicę.

Zwiększ częstotliwość spłat

Jeśli dokonujesz miesięcznych spłat w ustalonej wysokości, możesz rozważyć zwiększenie ich częstotliwości do dwóch tygodni. Będziesz mieć więcej elastyczności w przypadku karty kredytowej, ale możesz być w stanie zwiększyć częstotliwość spłat również w przypadku pożyczki osobistej. Spłaty co dwa tygodnie mogą pomóc Ci szybciej spłacić dług, bez zauważania dużej różnicy w Twoich wydatkach. Jeśli masz kartę kredytową, możesz podzielić swoje zwykłe miesięczne spłaty przez dwa i zacząć spłacać tę kwotę co dwa tygodnie.

Materiał partnera