wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

metody płatności w 2021
Zakupy

Najpopularniejsze metody płatności w 2021 roku!

Rok 2021 stanowi kontynuację doskonałej koniunktury panującej w biznesie e-commerce. Przed rokiem jego wartość w naszym kraju przekroczyła 100 miliardów złotych, a należy pamiętać, że obecnie 30% internautów dokonuje zakupów także w sklepach zagranicznych. Sukces całej branży z pewnością nie byłby możliwy bez innowacyjnych i wygodnych metod płatności online. Oto najpopularniejsze metody płatności, które aktualnie mają do dyspozycji klienci polskich sklepów internetowych.

BLIK

Ulubioną metodą płatności Polaków jest BLIK. Użytkownicy smartfonów doceniają to rozwiązanie za wygodę i szybkość realizacji transakcji. Działanie tej formy płatności opiera się na sześciocyfrowych kodach ważnych przez dwie minuty i potwierdzeniu płatności w aplikacji mobilnej. Rozwiązanie jest dostępne dla klientów większości działających w naszym kraju banków. BLIK pozwala nie tylko płacić za zakupy w internecie, ale również w sklepach stacjonarnych, wpłacać i wypłacać gotówkę z bankomatów, a nawet dokonywać przelewów na telefon, bez znajomości numeru rachunku odbiorcy. Dzięki usłudze właściciele smartfonów nie muszą nosić przy sobie portfela ani karty płatniczej.

Przelewy online

Niemal równie wygodne i lubiane przez klientów są przelewy online. Wciąż mają bardzo duży udział w transakcjach dokonywanych podczas zakupów w segmencie e-commerce. Aby skorzystać z tej metody płatności należy wybrać z listy swój bank, a następnie w aplikacji mobilnej bądź przeglądarkowej bankowości internetowej po zalogowaniu pojawi się wypełniony formularz przelewu. Później wystarczy jedynie potwierdzić transakcję. Przelewy online, podobnie jak BLIK, są realizowane natychmiast.

Płatności kartą

Wśród preferowanych przez Polaków metod płatności na podium znajdują się także płatności kartą. One również są realizowane natychmiastowo. Wystarczy jednorazowe wprowadzenie danych karty, aby późniejsze płatności przebiegały bezproblemowo i bezpiecznie – zazwyczaj wystarczy jedynie potwierdzenie transakcji przy pomocy kodu otrzymanego w formie SMS. Jednak coraz większą popularnością cieszą się płatności kartą w systemie One Click. Klienci zaufanych sklepów i usługodawców po wprowadzeniu danych karty mogą dokonać wybranej transakcji przy pomocy jednego kliknięcia. Ponadto karty płatnicze są powszechnie wykorzystywane przy okresowych subskrypcjach, czego dobry przykład stanowią serwisy VOD.

Tradycyjne przelewy

Co ciekawe, spora część Polaków wciąż preferuję tradycyjne przelewy internetowe. Dziś można je uznać za rozwiązanie nieco archaiczne – przelew wymaga wypełnienia formularza, a środki trafiają na konto odbiorcy dopiero po zaksięgowaniu, co może nastąpić w następnym dniu roboczym – jeżeli transakcja nie zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie. Część konsumentów prawdopodobnie korzysta z tej metody płatności z przyzwyczajenia.

Portfele elektroniczne

Kolejnym wygodnym rozwiązaniem dostępnym w Polsce są portfele elektroniczne, takie jak Google Pay oraz Apple Pay. Portfel elektroniczny może korzystać z własnego salda, jak również bezpośredniego podpięcia do karty płatniczej. Użytkownicy smartfonów mogą przy pomocy portfela elektronicznego płacić w sieci, ale również za zakupy dokonywane stacjonarnie. Ponadto portfele elektroniczne, obsługiwane między innymi przez Przelewy24 (P24) doskonale spisują się przy płatnościach cyklicznych.

Więcej ciekawych informacji na temat dostępnych w Polsce metod płatności można znaleźć na stronie: https://www.przelewy24.pl/.