wf-fakir.com.pl

Biznes IT Marketing Finanse

Finanse

Co to jest leasing i czy warto z niego skorzystać?

Kiedy mówi się o leasingu najczęściej na myśl przychodzi sposób nabycia nowego auta. Choć w leasingu oferowane są różne produkty, to właśnie samochody najczęściej bierze się w leasing. Ta forma finansowania niesie ze sobą wiele zalet. Często jest to znacznie lepsze rozwiązanie niż kredyt. Czym zatem jest leasing i czy warto z niego skorzystać?

Na czym polega leasing?

Odpowiadając na pytanie co to jest leasing powiedzieć można, iż jest to forma finansowania nabycia towaru lub produktu. Polega na podpisaniu umowy między leasingodawcą a leasingobiorcą na czas określony. Ogólnie leasing można porównać do długoterminowego wynajmu lub zakupu na raty. Firma leasingowa użycza leasingobiorcy określony towar (np. auta) w zamian za określoną w umowie miesięczną opłatę. To, co jednak charakteryzuje leasing to fakt, że przez cały okres jego trwania leasingobiorca możne swobodnie korzystać z produktu, który pozyskał w ramach leasingu, ale jego właściciel pozostaje firma leasingowa.

Rodzaje leasinguDla kogo leasing?

Z leasingu najczęściej korzystają firmy. Nie oznacza to jednak, że nie mogą z niego skorzystać osoby fizyczne. Dla firm jest to o tyle korzystne, że mogą one opłaty leasingowe wliczyć w koszy prowadzenia działalności gospodarczej. Dodatkowo leasing nie obniża zdolności kredytowej firmy. Leasing konsumenci, czyli ten dla osób fizycznych, to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą np. jeździć nowym samochodem, ale nie mogą sobie pozwolić na zakup nowego auta. Opłaty leasingowe najczęściej są znacznie mniejsze w porównaniu z ratami kredytu. I tak jak w przypadku firm, tak i w przypadku osób fizycznych leasing nie obniża zdolności kredytowej.

Zalety leasingu

Do zalet leasingu zaliczyć można przede wszystkim znacznie uproszczone procedury w porównaniu z tymi kredytowymi. Dodatkowo leasing w ostatecznym rozrachunku jest tańszy niż kredyty czy pożyczki bankowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.